Badania na bezdech – czy można je wykonać w domu?

[:pl]Według aktualnych danych, nawet około 1,5 mln Polaków może cierpieć na bezdech senny. Jeśli rano odczuwasz uciążliwe bóle głowy, czujesz zmęczenie i nie możesz się wyspać, to najwyższy czas, by wykonać odpowiednie badania diagnostyczne. Na pomoc pacjentom rusza nowoczesna technologia, dzięki której można sobie doskonale poradzić z uporczywymi dolegliwościami.
Przyczyny bezdechu
Lekarze rozróżniają wiele przyczyn bezdechu. Do tych najczęstszych zalicza się skrzywioną przegrodę nosową, polipy, a także nieprawidłową budowę żuchwy. Problemy tego rodzaju mogą się również pojawić na skutek przerośniętej tkanki (po infekcji) oraz u chorych na niedoczynność tarczycy i akromegalię. Często na bezdech cierpią mężczyźni, ze względu na specyficzną budowę gardła. Warto także pamiętać, że rozwojowi dolegliwości sprzyja otyłość, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, a także nadmierne objadanie się tuż przed snem. W każdym z tych przypadków trzeba niezwłocznie wykonać badania na bezdech, dzięki którym będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie i nie dopuścić do rozwoju choroby.
Jakie badania należy wykonać?
Podstawą w diagnostyce tej choroby jest wykonanie badania, które nazywa się polisomnografia. W trakcie badania na bezdech sprawdzane są wszystkie parametry snu pacjenta. Specjaliści sprawdzają, jak długo trwają kolejne fazy snu, zwracają uwagę na wybudzenia, a także liczbę przespanych godzin. Zaawansowana aparatura umożliwia zbadanie głębokości oddechu, nasycenie krwi tlenem oraz kontrolowanie pracy serca. W Polsce czas oczekiwanie na refundowane badanie jest bardzo długi i i trwa średnio kilkanaście miesięcy. Badanie jest kosztowne i uciążliwe (konieczny 2 dniowy pobyt w szpitalu), ale na szczęście alternatywą są komfortowe badania domowe metodą poligraficzną.
Diagnostyka w domowym zaciszu
Coraz więcej osób decyduje się na badania domowe. Można je wykonać za pomocą odpowiedniego urządzenia. Wielką zaletą takiej opcji, jeśli chodzi o badanie bezdechu, jest niższy koszt i lepsza dostępność badania. Oprócz tego, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, dzięki czemu pacjent ma znacznie większą swobodę działania. Wykorzystując badania domowe, można już zaplanować wspólnie z lekarzem specjalista dalsze leczenie.
Warto o siebie zadbać
Bezdech senny może powodować niebezpieczne konsekwencje. Prowadzi do utraty koncentracji, a nawet do zasypiania za kierownicą samochodu. W związku z tym, warto zapewnić sobie i swoim bliskim odpowiednią diagnostykę – i to jak najwcześniej, by rozpocząć leczenie i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Nowoczesne technologie sprawiają, że mamy całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o sprawdzenie jakości swojego snu i tego, co się dzieje w tym czasie z naszym organizmem. Szpitalne badania na bezdech, czy też badania domowe, to dobry krok w kierunku zadbania o swoje zdrowie, a niekiedy także i życie, dlatego warto stawiać na takie metody, jakie pomogą nam odetchnąć pełną piersią i bez jakichkolwiek obaw.[:]

Kategorie: