(Polski) Badania na bezdech – czy można je wykonać w domu?

19.06.2018

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Według aktualnych danych, nawet około 1,5 mln Polaków może cierpieć na bezdech senny. Jeśli rano odczuwasz uciążliwe bóle głowy, czujesz zmęczenie i nie możesz się wyspać, to najwyższy czas, by wykonać odpowiednie badania diagnostyczne. Na pomoc pacjentom rusza nowoczesna technologia, dzięki której można sobie doskonale poradzić z uporczywymi dolegliwościami.

Przyczyny bezdechu
Lekarze rozróżniają wiele przyczyn bezdechu. Do tych najczęstszych zalicza się skrzywioną przegrodę nosową, polipy, a także nieprawidłową budowę żuchwy. Problemy tego rodzaju mogą się również pojawić na skutek przerośniętej tkanki (po infekcji) oraz u chorych na niedoczynność tarczycy i akromegalię. Często na bezdech cierpią mężczyźni, ze względu na specyficzną budowę gardła. Warto także pamiętać, że rozwojowi dolegliwości sprzyja otyłość, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, a także nadmierne objadanie się tuż przed snem. W każdym z tych przypadków trzeba niezwłocznie wykonać badania na bezdech, dzięki którym będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Jakie badania należy wykonać?
Podstawą w diagnostyce tej choroby jest wykonanie badania, które nazywa się polisomnografia. W trakcie badania na bezdech sprawdzane są wszystkie parametry snu pacjenta. Specjaliści sprawdzają, jak długo trwają kolejne fazy snu, zwracają uwagę na wybudzenia, a także liczbę przespanych godzin. Zaawansowana aparatura umożliwia zbadanie głębokości oddechu, nasycenie krwi tlenem oraz kontrolowanie pracy serca. W Polsce czas oczekiwanie na refundowane badanie jest bardzo długi i i trwa średnio kilkanaście miesięcy. Badanie jest kosztowne i uciążliwe (konieczny 2 dniowy pobyt w szpitalu), ale na szczęście alternatywą są komfortowe badania domowe metodą poligraficzną.

Diagnostyka w domowym zaciszu
Coraz więcej osób decyduje się na badania domowe. Można je wykonać za pomocą odpowiedniego urządzenia. Wielką zaletą takiej opcji, jeśli chodzi o badanie bezdechu, jest niższy koszt i lepsza dostępność badania. Oprócz tego, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, dzięki czemu pacjent ma znacznie większą swobodę działania. Wykorzystując badania domowe, można już zaplanować wspólnie z lekarzem specjalista dalsze leczenie.

Warto o siebie zadbać
Bezdech senny może powodować niebezpieczne konsekwencje. Prowadzi do utraty koncentracji, a nawet do zasypiania za kierownicą samochodu. W związku z tym, warto zapewnić sobie i swoim bliskim odpowiednią diagnostykę – i to jak najwcześniej, by rozpocząć leczenie i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Nowoczesne technologie sprawiają, że mamy całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o sprawdzenie jakości swojego snu i tego, co się dzieje w tym czasie z naszym organizmem. Szpitalne badania na bezdech, czy też badania domowe, to dobry krok w kierunku zadbania o swoje zdrowie, a niekiedy także i życie, dlatego warto stawiać na takie metody, jakie pomogą nam odetchnąć pełną piersią i bez jakichkolwiek obaw.