(Polski) Prawie 35% Polaków z przerwami w oddychaniu podczas snu

30.05.2017

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chrapanie, z którym styka się niemal każdy Polak może być symptomem poważnej choroby bezdechu sennego. 60% ankietowanych nie próbuje wyleczyć chrapania, zaledwie 6% osób sprawdzało czy nie cierpi na bezdech senny, a niemal co druga osoba nie wie czym grozi ta choroba. Jednak 35% badanych jest świadomych, że bezdech senny może prowadzić do śmierci – wynika  z analizy przeprowadzonej przez SW Research na zlecenie firmy Infoscan.

Badanie dotyczące świadomości Polaków na temat chrapania i wiążących się z nim zagrożeń zostały przeprowadzone przez agencję badań rynku i opinii SW Research w dniach 10-12 maja 2017 roku w formie 813 ankiet wśród dorosłych osób. Z badań wynika, że prawie wszyscy Polacy spotkali się kiedyś z chrapaniem, a 3 na 10 spotyka się z problemem każdej nocy.

Ankieta wykazała, że większość osób nie robi nic ze swoim chrapaniem. Sześć na dziesięć przebadanych osób bagatelizuje problem. 15% spośród przebadanych osób zgłosiło się z problemem do gabinetu laryngologicznego, 12% sięgnęło po preparaty przeciwko chrapaniu, a 10% udało się do internisty. Zaledwie 4% osób poddanych badaniu skorzystało ze specjalistycznego aparatu do diagnostyki chrapania.

O wiele bardziej niepokojące są dane dotyczące odczuwania skutków chrapania w życiu codziennym. U 35% osób zaobserwowano kiedykolwiek przerwę w oddychaniu podczas snu, a 16% badanym zdarza się to przynajmniej raz w roku. Dodatkowo prawie 7 na 10 badanych odczuwa zmęczenie po przebudzeniu przynajmniej raz w tygodniu, a co czwarty badany czuje się tak prawie zawsze.  – Chrapanie jest częstym symptomem zagrażającego życiu zespołu chorobowego, którym jest bezdech senny. Osoby cierpiące na bezdech senny zmagają się z nadciśnieniem, chronicznymi bólami głowy, wzmożoną sennością w ciągu dnia. Przypadłość może być szczególnie groźna w przypadku kierowców – zaznacza Jacek Gnich, Prezes Infoscanu, spółki, która opracowała innowacyjne urządzenia do domowej diagnostyki bezdechu sennego.

Z przeprowadzonego badania wynika, że aż co 4 Polakowi zdarzyło się kiedykolwiek przysnąć lub zasnąć prowadząc pojazd mechaniczny. 6% z nich zdarza się to często lub bardzo często. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że aż 655 wypadków w Polsce w 2016 r.  było efektem zaśnięcia lub zmęczenia (nie są prowadzone statystyki w ilu procentach źródłem był sam bezdech senny). W ich wyniku zginęło 98 osób, a blisko 1000 zostało rannych.

 „Chrapanie jest objawem powszechnym, ale bardzo niebezpiecznym. Niestety większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i bagatelizuje problem. Aż 60% osób mających do czynienia z chrapaniem nie zrobiło nic z tym problemem. Nie są to pozytywne informacje, ale mamy nadzieję, że jeżeli ludzie  dowiedzą się o groźnych skutkach chrapania, będą bardziej zapobiegawczy i zaczną się badać” – uważa Jacek Gnich.

Z ankiety wynika, że  Polacy stykają się z informacjami na temat bezdechu sennego. 57% badanych wie czym jest bezdech senny, a co trzeci badany o nim słyszał. Tylko co 10  badany nic nie słyszał na temat bezdechu.